Bilgilendirici Toplantılar Webinarlar Dijital Ortamda Toplantılar

DİJİTAL ÜNİVERSİTE “KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ”
Koronavirüs, hayatın her alanında olduğu gibi eğitim alanında da büyük ve hızlı bir değişime neden oluyor. Türkiye'de Koronavirüs nedeniyle okulların uzaktan eğitime geçmesi, bu konuda hazırlıklı olan eğitim kurumlarını ön plana çıkarıyor.
Uzaktan eğitim alanında Türkiye’nin en başarılı üniversiteleri arasında yer alan ve Uzaktan Eğitim Yakın Deneyim mottosuyla çalışmalarını sürdüren Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi, Koronavirüs nedeniyle uygulanan tedbirler kapsamında 16 Mart tarihinde eğitime ara verdi ancak bir hafta gibi kısa bir sürede, 23 Mart tarihi itibariyle uzaktan eğitimle derslere yeniden başladı. Eğitime hız kesmeden devam eden KTO Karatay Üniversitesi’nde ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören öğrenciler, Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZEM) platformu üzerinden sağlanan derslere ilk haftadan itibaren yoğun ilgi gösterdi.

Farklı Başlıklarda Webinarlar
Koronavirüs nedeniyle seminer ve konferanslara ara vermeyen ve bu etkinlikleri dijitale taşıyan KTO Karatay Üniversitesi, kendi öğrencileri, üniversite adayları ve tüm vatandaşlar için webinarlar başlattı. Sağlık, psikoloji, ekonomi, kültür ve farklı başlıklarda webinarlar hız kesmeden devam ediyor.
Özellikle, KTO Karatay Üniversitesi ve İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM) iş birliğinde düzenlenen ‘İslam İktisadı ve Finans Webinarları’na Türkiye’nin farklı illerinden araştırmacılar, öğrenciler ve akademisyenler oldukça yoğun ilgi gösterdi.


Online Kariyer Hizmeti
KTO Karataylı öğrencilerin evde kaldıkları sürede, kişisel gelişimlerine ve kariyer hedeflerine de destek olabilmek adına Kariyer Gelişim Ofisi tarafından Online Kariyer Sohbetleri başlatıldı. Sektörün önde gelen isimleriyle gerçekleştirilen sohbetlerde KTO Karataylılar, farklı isimlerden kariyerlerine dair tecrübe dinleme fırsatı yakalıyor.

Dijital Mekânda Dijital Kültür Sokağı Etkinlikleri
Dijitalleşmeyi üniversitenin her alanına yansıtmayı hedefleyen KTO Karatay Üniversitesi, öğrencilerin ve tüm vatandaşların evde kaldığı bu süreçte daha eğlenceli vakit geçirebilmeleri amacıyla Dijital Kültür Sokağı etkinliklerini başlattı. Oyuncu Furkan Palalı ve Melis İşiten, tiyatrocu Begüm Öner ve Ceyhun Fersoy, ülkemizde bir dönem Galatasaray forması da giyen futbolcu Cevad Prekazi ile sevilen sanatçı Kıraç, üniversitenin sosyal medya hesaplarında gerçekleştirilen canlı yayınlara konuk oldu.
Ayrıca, mübarek Ramazan ayının manevi ikliminden faydalanmak isteyenler için de yine üniversitenin sosyal medya hesapları üzerinden Ramazan ayına özel her Cuma, Ramazan Sohbetleri düzenleniyor.
Dijital Üniversite KTO Karatay Üniversitesi, ilerleyen günlerde de farklı etkinlikler, farklı isimlerle hem öğrencilerini hem de tüm takipçilerini buluşturmaya devam edecek.


WEBİNARLAR

1. İSLAM İKTİSADI VE FİNANS WEBİNARLARI

1. Türev Araçlar ile Türkiye Uyumlu Risk Yönetim Uygulamaları Webinarı
KTO Karatay Üniversitesi İslam İktisadi ve Finans Bölümü, türev araçlar konusunda Türkiye'nin önde gelen isimlerinden Fabrizio Casaretto'yu “Türev Araçlar ile Türkiye Uyumlu Risk Yönetim Uygulamaları” konulu webinarda konuk etti.

2. Dijital Mekân İslam İktisadı ve Finans Webinarları | Webinar Serisi 1
KTO Karatay Üniversitesi İslam İktisadı ve Finans Bölümü ile İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM) tarafından ortaklaşa düzenlenen Dijital Mekân ‘İslam İktisadı ve Finans Webinarları’ gerçekleştirildi.
20 Nisan 2020 tarihinde İKAM Müdürü Necmettin Kızılkaya ile başlatılan webinar serisi, toplam beş programdan oluştu ve 30 Nisan 2020 tarihinde sona erdi. Katılımcılara dijital olarak katılım belgesi gönderildi.
Altına afişi gelebilir.

3. Dijital Mekân İslam İktisadı ve Finans Katılım Bankaları Buluşmaları | Webinar Serisi 2
KTO Karatay Üniversitesi İslam İktisadı ve Finans Bölümü tarafından düzenlenen webinarların ikinci serisi başlıyor. Türkiye’deki katılım bankalarının üst düzey yöneticileri, sektörün durumunu ve geleceğini bu programlarda ele alıyor. Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Melikşah Utku’nun konuk olacağı ilk programın tarihi 04 Mayıs 2020. 
Altına afişi gelebilir.

4. Dijital Mekân İslam İktisadı ve Finans Kitap İncelemeleri
İslam İktisadı ve Finansı alanında farklı türden kitap incelemeleri devam ediyor. “Ahlaklı Olmak ve İnsanın Esenliği Üzerine Görüşler” kitabı, kitabın çevirmeni Miraç Çeven’in katılımıyla "Karz-ı Hasenin Kurumsallaşması" kitabı ise kitabın yazarlarından Mücahit Özdemir'in katılımıyla webinarda incelendi.
İlerleyen günlerde ise farklı kitap incelemeleri devam edecek.


2. DİJİTAL KARİYER SOHBETLERİ
Üniversitemiz Kariyer ve Gelişim Ofisi tarafından öğrencilerimizin evde kaldıkları süreçte hem kaliteli zaman geçirmelerini sağlamak hem de kariyerlerine yönelik onlara yol gösterecek isimlerle onları bir araya getirmek adına Dijital Kariyer Sohbetleri düzenlenmektedir. Üstelik Dijital Kariyer Sohbetleri, KTO Karataylılar için Genel Aktivite Dersi kapsamında yer almaktadır.

1. GELECEĞE BAKIŞ AÇISI #YarınlarBizim Webinarı
Baturay Elönü-Sosyal Medya Kampüsü-Kurucu
Kuşkusuz yeni bir yaşam kültürü inşa edilecek ve kimse kendisini neyin beklediğini bilmiyor. Eskisinden daha güçlü, daha donanımlı olmalıyız. Gelecek inşa edilirken artık başkalarının tuğlalarıyla bir dünya oluşturmayı değil, o tuğlaların bizzat sıvaları olmalıyız.
Dijital dünya daha da dijitalleşecekken zamanı değil, geleceği yakalamanız gerekiyor. Yarınlar için şimdiki zamanı iyi değerlendirmeli ve bugünü verimli geçirmeliyiz. Çünkü yarınların hasadı ancak bilgi ve edinilen yetkinliklerle alınır…
Dijital Kariyer Sohbetleri’nin ilk konuğu “Geleceğe Bakış Açısı” sunumuyla 15 Nisan 2020 tarihinde Baturay Elönü oldu.

2. DİJİTAL PAZARLAMANIN GELECEĞİ #YarınlarBizim
Ömer Barbaros Yiş-Turkcell Pazarlama-Genel Müdür Yardımcısı
Aklınızda yer edinmiş olan klasik pazarlama stratejilerinin hepsini unutun! Sistem değişti, düzen farklılaştı.

  • Peki ne yapmalıyız? COVID-19 sonrası hayatımızda neler değişti?
  • Pazarlama bu dönemde nasıl etkilendi?
  • Dijital pazarlamanın geleceği ne?
  • Bizleri gelecekte neler bekliyor?

Turkcell Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş, dijital pazarlamayı KTO Karataylılarla konuştu.3. ALTIN ÇEMBER ANEKDOTU İLE KARİYER #YarınlarBizim
Ayşe Gedikli Yiş-Exportan-Kurucu
Altın Çember Anekdotu ile kariyer hayatımıza nasıl anlam kazandırabiliriz?
Dijital Kariyer Sohbetleri kapsamında 29 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirilen webinara, Türkiye’de e-ticaret deyince aklan gelen ilk isimlerden Exportan Kurucusu Ayşe Gedikli katılım sağladı.
3. ÜNİVERSİTE ADAYLARI VE EĞİTİMCİLERE YÖNELİK WEBİNARLAR

1. EYVAH YKS ERTELENDİ WEBİNARI
Koronavirüs tedbirleri kapsamında YKS ertelendi. Klinik Psikolog Esra COŞKUN ve Aday Öğrenci Uzmanı Ertuğrul YILDIRIM, üniversite adayları ve velilerin merak ettiği aşağıdaki sorulara bu webinarda yanıt verdi.

  • YKS’nin içeriğinde neler değişti?
  • Sınavın ertelenmesiyle motivasyon kaybının önüne nasıl geçilebilir?
  • Evde kalınan bu süreçte stres ve kaygıyla başa çıkmanın püf noktaları neler?
  • Bu dönem hangi meslekler önce çıkacak, geleceğin meslekleri neler?


2. PANDEMİ PSİKOLOJİSİ WEBİNARI
Pandemi sürecinde hayatımızdaki keskin değişiklikler, öğrencilerimizin ve velilerimizin “Travma Sonrası Stres Bozukluğu" yaşama olasılığını arttırabilir.
Rehber öğretmen ve eğitimcilerin katılım sağladığı bu webinarda travma ve travmaya etkin müdahale stratejileri ele alındı.
KTO Karatay Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü tarafından düzenlenen webinara KTO Karatay Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Seher Akdeniz, KTO Karatay Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Hatice Harmancı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof Dr. Erdal Hamarta, Necmettin Erbakan Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Şeyda Eruyar konuşmacı olarak katıldı.


4. KTO Karatay Üniversitesi Ailesine Yönelik Webinarlar

1. EVDE KAL, ZİNDE KAL WEBİNARI
Koronavirüsten korunmanın yolu evde kalmaktan, evde kaldığımız süreçte iyi hissetmenin yolu ise hareket ve egzersizden geçiyor.
KTO Karatay Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü akademisyenlerimiz "EVDE KAL, ZİNDE KAL" başlıklı webinarla evde kaldığımız süreçte uygulanabilir basit egzersizleri anlattı.
02 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirilen etkinlikte KTO Karatay Üniversitesi akademik ve idari personeli, konu hakkında detaylı olarak bilgilendirildi.2. İÇİNDEKİ İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜ UYANDIR
KTO Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi akademisyenlerimizden Doç. Dr. Füsun SUNAR, hipnoz tekniklerinin uygulandığı webinarda koronavirüse karşı nasıl mücadele edeceğimizi anlattı. Programa KTO Karatay Üniversitesi akademik ve idari personeli ile öğrencilerimiz katılım sağladı.


DİJİTAL KÜLTÜR SOKAĞI ETKİNLİKLERİ
Bu süreçte öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmesini amaçlayan KTO Karatay Üniversitesi, sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayınlar ile sosyal, sanatsal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Bu etkinliklerde öğrenciler, sevilen isimlerle bir araya geliyor.
Geleneksel olarak üniversite kampüsünde gerçekleştirilen Kültür Sokağı etkinlikleri içinde bulunduğumuz süreçten kaynaklı olarak Dijital Mekân’da düzenleniyor.
Dijital Kültür Sokağı Etkinlikleri’ne Direniş Karatay filminin Mevlânâ karakteri ve sevilen oyuncu Furkan Palalı, oyuncu Melis İşiten, Seksenler Dizisi’nin sevilen oyuncuları Begüm Öner ve Ceyhun Fersoy katıldı.
Ayrıca Anadolu Rock müziğinin sevilen ismi söz yazarı ve bestekâr Kıraç, KTO Karataylılar ile instagram canlı yayınında buluştu. En sevilen şarkılarını KTO Karataylılar için seslendirdi.
Türk futbolunun sevilen isimleriyle keyifle söyleşilerin yapıldığı etkinliklerde bir Galatasaray efsanesi olan Cevad Prekazi unutulmaz anılarını paylaştı. Yine Türk futbolunun önemli isimlerinden Metin-Ali-Feyyaz üçlüsünün golcüsü bir Beşiktaş efsanesi Ali Gültiken, KTO Karatay Üniversitesi takipçileri ile futbol ve hayata dair meseleleri paylaştı.
Dijital Kültür Sokağı Etkinlikleri ilerleyen günlerde de birbirinden değerli isimleri KTO Karataylılarla buluşturmaya devam edecek.